10 największych błędów twórców aplikacji
Tworzenie pierwszej aplikacji mobilnej to fascynująca przygoda, pełna wyzwań i możliwości. Dla wielu osób, które nie mają doświadczenia w programowaniu może to być również proces pełen pułapek. Ale spokojnie - jestem tutaj, żeby pomóc Ci przejść przez ten proces bez zbędnych stresów i błędów, które mogą kosztować Cię czas, pieniądze i co najważniejsze - entuzjazm.
Musisz pamiętać, że stworzenie aplikacji mobilnej to nie tylko kwestia zaprojektowania schludnego interfejsu czy napisania kilku linii kodu. To całościowy proces, który wymaga zrozumienia potrzeb użytkowników, rynku oraz technicznych aspektów, które mogą być dla Ciebie nowe.
Jeśli jednak zachowasz ostrożność i będziesz świadomy pewnych typowych błędów - Twoja droga do stworzenia aplikacji będzie dużo płynniejsza.
1) "Działam jak najszybciej to możliwe, nie potrzebuję wizji”
Pierwszym błędem jest brak jasnej wizji tego, co chcesz stworzyć i osiągnąć. Może to brzmieć banalnie, ale zaskakująco wiele osób zaczyna tworzenie aplikacji bez dokładnie określonego celu.
Zastanów się, co dokładnie Twoja aplikacja ma robić i dlaczego ktoś miałby jej używać. Czy rozwiązuje ona jakiś konkretny problem? Czy ułatwia coś, co do tej pory było trudne? Pamiętaj, że Twoja apka nie może być tylko kolejną ikoną na ekranie użytkownika.
Musisz stworzyć narzędzie do realizacji określonego celu. Jeśli nie masz jasnej wizji tego co chcesz osiągnąć, bardzo łatwo jest zagubić się w procesie tworzenia i stracić z oczu to, co naprawdę ważne.
2) “Świetny pomysł wystarczy, działam bez planu”
Drugim, równie ważnym błędem jest brak odpowiedniego planowania. Zanim przystąpisz do tworzenia aplikacji, warto poświęcić czas na dokładne zaplanowanie każdego etapu. Wiele osób (zwłaszcza tych, które nie mają doświadczenia technicznego) zbyt szybko przeskakuje do fazy tworzenia, ignorując etap planowania. Często prowadzi to do licznych problemów na późniejszych etapach.
Warto zastanowić się nad tym jakie funkcje są absolutnie niezbędne w pierwszej wersji aplikacji, a które mogą poczekać na późniejsze aktualizacje. Skupienie się na kluczowych funkcjach na początku pozwoli uniknąć rozczarowania i zbytniego skomplikowania projektu, co mogłoby zniechęcić użytkowników do korzystania z Twojej aplikacji. A przy okazji mocno obciążyć Twój budżet.
3) “UX? A co to znaczy?”
Kolejnym błędem, który często pojawia się w procesie tworzenia aplikacji jest niedocenianie roli projektowania UX (User Experience). To, jak użytkownicy będą korzystać z Twojej aplikacji jest kluczowe dla jej sukcesu.
Nawet jeśli Twoja aplikacja rozwiązuje jakiś ważny problem, ale jest trudna w obsłudze - mało kto będzie chciał z niej korzystać. Zadbaj o to, aby interfejs Twojej aplikacji był intuicyjny i przyjazny dla użytkownika.
Nie zapominaj, że dla wielu użytkowników Twojej aplikacji technologia może być czymś nowym i potencjalnie skomplikowanym. Im łatwiejsza w obsłudze będzie Twoja aplikacja, tym większe masz szanse na sukces.
4) “Moja apka musi wyglądać jak milion dolców”
Czwartym błędem, którego należy unikać jest zbyt duże skupienie się na estetyce kosztem funkcjonalności. Bez wątpienia ważne jest, aby aplikacja wyglądała dobrze. Ale równie ważne (a nawet ważniejsze) jest, aby działała sprawnie. Nie pozwól, aby piękny i skomplikowany design przysłonił to, co naprawdę się liczy - czyli to, jak dobrze aplikacja spełnia swoją funkcję.
Warto znaleźć złoty środek między estetyką a funkcjonalnością. Użytkownicy przede wszystkim oczekują, że aplikacja będzie działała sprawnie i bezproblemowo.
5) “A po co testować apkę? Użytkownicy dadzą mi feedback”
Piątym błędem jest brak testów na wczesnym etapie tworzenia aplikacji. Wiele osób (zwłaszcza tych bez doświadczenia technicznego) zakłada, że testy można przeprowadzić na końcu. Tuż przed wypuszczeniem aplikacji na rynek. Takie podejście potrafi prowadzić do odkrycia licznych problemów i błędów, które mogłyby zostać łatwo naprawione, gdyby zostały wykryte wcześniej.
Testowanie aplikacji na wczesnym etapie pozwala na szybkie wyłapanie problemów i ich naprawę, zanim staną się one poważnym wyzwaniem. Im wcześniej zaczniesz testować swoją aplikację, tym lepsza będzie jej końcowa wersja.
6) “Nie lubię iPhonów, robię apkę na Androida!”
Kolejnym dużym błędem jest zbyt mała uwaga poświęcona wyborowi platformy, na której aplikacja ma działać. Czy Twoja aplikacja ma być dostępna na Androida, iOS, czy może na obie platformy?
Wybór odpowiedniej platformy jest kluczowy, ponieważ każda z nich ma swoje specyficzne wymagania i wyzwania. Warto również zastanowić się, która platforma będzie bardziej popularna wśród Twojej grupy docelowej. Nie zawsze warto inwestować w tworzenie aplikacji na obie platformy jednocześnie - czasem lepiej zacząć od jednej i później rozszerzyć dostępność, gdy aplikacja zyska popularność.
Jeśli korzystasz ze smartfonów Samsunga, a Twoi klienci mają w głównej mierze sprzęt od Apple – musisz wziąć to pod uwagę.
7) “Mój projekt jest najlepszy i wszyscy będą o nim mówić”
Zaniedbanie marketingu to kolejny błąd, popełniany przez większość twórców aplikacji. Nawet najlepsza aplikacja nie odniesie sukcesu, jeśli nikt o niej nie usłyszy.
Warto zainwestować czas i środki w stworzenie strategii marketingowej już na wczesnym etapie tworzenia aplikacji. Pomyśl o tym jak dotrzeć do swojej grupy docelowej, jakie kanały komunikacji będą najbardziej skuteczne i jak przekonać ludzi, że Twoja aplikacja jest właśnie tym czego potrzebują.
Skuteczny marketing to klucz do sukcesu. Zwłaszcza na rynku aplikacji mobilnych, gdzie konkurencja potrafi być ogromna.
8) “Moja apka będzie hitem globalnym. Dlaczego? Bo tak!”
Zbytnia pewność siebie i brak otwartości na feedback potrafią być “gwoździem do trumny”. Często mając w głowie wizję aplikacji jesteśmy przekonani, że jest ona idealna. Niestety - rzeczywistość może być brutalna. Dlatego tak ważne jest, aby być otwartym na opinie innych. Zwłaszcza potencjalnych użytkowników.
Zbieranie informacji zwrotnych na każdym etapie tworzenia aplikacji pozwala na wprowadzenie poprawek i ulepszeń, które mogą zdecydowanie zwiększyć szanse na sukces. Nie bój się krytyki - to właśnie ona może pomóc Ci stworzyć naprawdę świetny produkt.
9) “Nic nie działa, ale wrzucam apkę do sklepów. Bo mogę!”
Nie śpiesz się. Zbyt szybkie wypuszczenie aplikacji na rynek może zabić Twój projekt. Wielu początkujących twórców jest tak podekscytowanych swoim projektem, że chce jak najszybciej pokazać go światu. Pośpiech często prowadzi do błędów, które mogą zrujnować pierwsze wrażenie użytkowników.
Pamiętaj, że masz tylko jedną szansę na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Lepiej poczekać chwilę dłużej i upewnić się, że wszystko działa jak należy, niż wypuścić aplikację pełną błędów i niedociągnięć.
10) “Nie robię aktualizacji, wszystko wrzucam w pierwszą wersję apki”
Bądź przygotowany na dalszy rozwój aplikacji. Tworzenie aplikacji to nie jednorazowe działanie, a ciągły proces. Po wypuszczeniu pierwszej wersji warto być gotowym na aktualizacje, poprawki i dodawanie nowych funkcji.
Rynek aplikacji mobilnych zmienia się bardzo szybko, a użytkownicy mają coraz wyższe oczekiwania. Dlatego tak ważne jest, aby być przygotowanym na dalszy rozwój i ciągłe udoskonalanie swojej aplikacji.
Pamiętaj, że sukces aplikacji to nie tylko jej stworzenie, ale również umiejętność jej dalszego rozwijania i dostosowywania do zmieniających się potrzeb rynku i użytkowników (spójrz na przykład na Facebooka, który z miesiąca na miesiąc rozwija się już od wielu lat).
Jak zminimalizować ilość błędów?
Jeśli chcesz zacząć działać i zweryfikować swój pomysł na aplikację z profesjonalistą - zapraszam Cię na bezpłatną konsultację. Pomogę Ci ocenić potencjał Twojego pomysłu, sprawdzić konkurencję (jeśli istnieje) oraz oszacować szanse na sukces.
Możesz liczyć także na moje wsparcie w przygotowaniu kampanii marketingowej i modelu biznesowego dla Twojej aplikacji. Jestem na rynku od ponad 7 lat. Miałem styczność z setkami aplikacji. Wiem co działa, a co nie.
Wspólnie z moim zespołem przygotujemy dla Ciebie bezpłatną wizualizację aplikacji obejmującą widoki kilku ekranów, co pomoże Ci zobaczyć jak Twój pomysł może wyglądać w praktyce. Opracuję także pełną analizę projektu, wskazując mocne i słabe strony (tak - na pewno takie są) Twojego pomysłu.
Jeśli Twój projekt ma potencjał - pomogę Ci go zaprogramować, wdrożyć na rynek i zdobyć dziesiątki tysięcy użytkowników. Nie czekaj – umów się na konsultację teraz i działajmy wspólnymi siłami. Wybierz dogodny dla Ciebie termin z mojego kalendarza poniżej: